www.evermi.ir  

مرجع ورمی کمپوست ایران

» آموزش تولید ورمی کمپوست - مقالات آموزشی - راهکارها - خدمات مرتبط با کودهای آلی و تولید محصولات ارگانیک

» معرفی تولید کنندگان و مصرف کنندگان و خرید و فروش و قیمت کمپوست و ورمی کمپوست

سازگار با کروم، فایرفاکس و اپرا

Use Chrome, FireFox, Opera

 
 

 
 

رادیو ورمی - صدای صنعت ورمی کمپوست ایران

روش های جداسازی کرم از کودورمی کمپوست

کد مطلب : 249

روش های جداسازی کرم از کودورمی کمپوست

بستر های تولید ورمی کمپوست پس از اتمام مدت تولید و رسیده شدن بستر و یا به اصطلاح ورمی کمپوست شدن کامل بستر میبایست وارد چرخه برداشت گردد. در این خصوص کرم های داخل بستر میبایست به روشهای مختلف جداسازی گردیده و کود خالص جهت مرحله سرند و بسته بندی و ... آماده شود.

منبع : http://asakvermi.ir - ورمی کمپوست آساک

نویسنده : مهندس حسینی مقدم

بستر های تولید ورمی کمپوست پس از اتمام مدت تولید و رسیده شدن بستر و یا به اصطلاح ورمی کمپوست شدن کامل بستر میبایست وارد چرخه برداشت گردد. در این خصوص کرم های داخل بستر میبایست به روشهای مختلف جداسازی گردیده و کود خالص جهت مرحله سرند و بسته بندی و … آماده شود. کرم ها را نیز برای تزریق به بسترهای جدید و یا فروش و … می بایست خالص سازی نمود. روشهای مختلفی برای جداسازی کرم ها از کود وجود دارد که هر روش محاسن و معایب خاص خود را داشته و تولیدکنندگان متناسب با امکانات خود می بایست از این روشها بهره به گیرند.

9 روش برای جداسازی کرم ها از کود وجود دارد که دو مورد آن توسط اینجانب در حال آزمایش می باشد و در مقیاس کوچک جواب می دهد و 7 مورد آن قابل استفاده در هر حجمی می باشد که به ترتیب بهترین روش به شرح زیر اشاره می شود:

1- روش مهاجرت

2- روش غذا دادن

3- روش لایه برداری

4- روش تابانیدن نور

5- روش سرند کردن

6- روش شیمیایی

7- روش برق دادن

8- روش خفه کردن کرم ها (آزمایشی و در حد بسترهای کم حجم)

9- روش سنگین نمودن یا فشار به بستر (آزمایشی و در حد بسترهای کم )

1- روش مهاجرت:

در این روش چنانچه بسترهای پرورش به صورت پشته ای ایجاد شده است، از ابتدا پشته ها را با فاصله 1 متر از یکدیگر ایجاد می نمائیم (البته چنانچه عرض پشته ها را 60 سانتیمتر فرض کنیم. در صورت عریض تر بودن پشته ها عرض هر پشته به علاوه 40 سانتیمتر در نظر گرفته شود). پس از کامل شدن مدت پرورش، بین پشته ها پشته های جدیدی درست می کنیم به طوریکه حداقل 20 سانتیمتر بین پشته های جدید و قدیم فاصله باشد. برای ایجاد ارتباط بین پشته ها قدیم با جدید به فاصله هر 1 متر در طول بسترها بازو ایجاد می نمائیم و به عبارتی با مواد بستر جدید پل ارتباطی بین بستر جدید و قدیم درست می کنیم تا با کمک این بازوها کرم ها( که در بستر قدیم فاقد غذا می باشند) به بستر جدید خودشان نقل مکان کنند.

پس از گذشت یک هفته تقریبا بیش از 80 درصد کرم ها از بسترهای قدیم به بستر جدید نقل مکان کرده اند و بسترهای قبلی آماده برداشت می باشند. پس از برداشت بسترهای قبلی، جای این بسترها خالی می ماند تا دوره بعدی دوباره با ایجاد بستر جدید در همین محل فرآیند جداسازی تکرار شود.

معایب و مزایای این روش:

معایب: انجام این روش مستلزم داشتن فضای زیاد می باشد. به عبارت دیگر در هر سالن پرورش می بایست نصف فضای تولیدی جهت ایجاد پشته های جدید خالی بماند. همچنین در این روش بسترهای جدید با افزایش کرم مواجه می باشند که کرم مازاد مجددا می بایست به روشهای دیگری از جمله روش دستی و … جدا شود تا تناسب سه گانه (بین حجم کرم با مواد بستر و مدت تولید) برقرار شود. برخی کرم ها همچنان در داخل بستر قدیمی می مانند و جدا کردن آنها می بایست با روشهای دیگری از جمله با دست و یا سرند کردن انجام شود و یا اینکه اصولا کرم های باقیمانده را به عنوان تلفات زمان برداشت تلقی نمود و از خیر آنها گذشت.

محاسن: در این روش کرم ها خودشان بدون هیچ فشار بیرونی به داخل بسترهای جدید مهاجرت و عادت می کنند و تلفات کرم ها از جنبه تغییر شرایط محیطی به صفر می رسد.

2- روش غذا دادن

کرم ها در داخل بسترهای پرورش به دنبال غذا در حال حرکت می باشند. چنانچه بخش اعظم و یا تمام مواد بستر تبدیل شده باشد کرم ها در هر جایی از بستر که با مواد غذایی روبرو شوند تجمع نموده و شروع به خوردن غذا می کنند. حال چنانچه بسترهایی که رسیده شده و آماده برداشت می باشد را در بخش هایی از آن غذای تازه بریزیمُ کرم ها در آن محل تجمع می نمایند و محل تجمع را که با تراکم بالای کرم مواجه می باشد می توان برداشت نمود و مجددا غذای تازه بریزیم. اینکار را چندین بار می بایست در مدت حداقل 10 روز انجام داد تا بخش اعظم کرم ها با این روش از داخل بسترها جدا گردد.

در روش پشته ای، برای اینکار به فاصله هر 80 الی 100 سانتیمتر در روی بستر چاله ای به شعاع 20 و عمق 20 سانتیمتر ایجاد نمائید. غذای تازه که همان موادی از بستر همیشگی شما می باشد بریزید. پس از چند روز شعاع 30 سانتیمتری چاله ایجادشده را با دست برداشت کنید. و سپی غذای مجدد بریزید. پس از نزدیک به ده روز تقریبا بخش اعظم کرم ها از داخل بسترها استخراج شده اند و با خیال راحت می توانید بسترها را برداشت کنید.

معایب: -طولانی بودن مدت مهاجرت کرم ها به داخل بستر جدید(غذای تازه) -تلفات زمان برداشت به دلیل له شدن کرم ها در اطراف محل برداشت

محاسن: جابجایی اختیاری کرم ها به بستر جدید و عادت کردن آنها به شرایط و محیط جدید و در نتیجه کاهش تلفات کرم ها به هنگام انتقال آنها به بستر های دیگر.

3- روش لایه برداری

در این روش با کمک چنگگ و یا شن کش که طول میله های آن از 7 سانتیمتر بیشتر نباشد و پر تراکم باشد روی سطح بستر ها لایه ای به عمق 5 تا 7 سانتیمتر خراش داده می شود تا کرم های مستقر در این لایه به دلیل استرش و ترس به لایه های پائینی مهاجرت نموده و همچنین این لایه از یکپارچگی خارج شده و پودر می گردد که به دلیل هوادهی بهتر سریع خشک شده و با دست آماده برداشت می گردد. پس از اینکه بخش های قابل برداشت تخلیه گردید مجددا لایه رویی خراشیده می شود تا اینکه لایه زیرین که ممکن است تا 10 سانتیمتر برسد با حجم زیاد کرم مخلوط می باشد که این بخش را باید از طریق غذا دادن تخلیه کرد. بدین صورت که می توان سبدهایی را که غذای تازه ریخته شده روی بسترها گذاشت تا کرم ها با داخل سبدها مهاجرت نمایند. پس از تخلیه کرم ها بستر زیرین نیز قابل برداشت می باشد.

معایب و محاسن:

معایب: – کرم ها ممکن است در حین خراشیدن روی بستر توسط شن کش صدمه ببینند و بازسازی آنها طول بکشد. – برداشت بسترها با این روش هزینه کارگری زیادی دارد و زمانبر است.

محاسن: دستگاه های فنی و تجهیزات گران قیمت جهت جداسازی نیاز ندارد.

4- روش تابانیدن نور

در این روش با بهره گیری از تابانیدن نور طبیعی و یا مصنوعی(پروژکتور) به روی بستر، کرم ها را وادار به فرار به لایه های پائینی می نمایند. لایه رویی برداشت شده و مجددا پس از برداشت کرم ها لایه لایه به پائین بستر کوچ می کنند. این روش همانند روش لایه بردای می باشد. به عبارت دیگر چنانچه روش لایه بردای با تابانیدن نور همراه باشد سرعت کار بیشتر شده و بسترها زودتر برداشت می شوند.

5- روش سرند کردن

روش مکانیزه جداسازی کرم ها از کود با استفاده از انواع سرندهای دوار و یا صفحه ای و لرزان می باشد. بسترهای حاوی کرم و کود که تا حدودی رطوبت آن کاهش پیدا نموده و خشک شده است از محل پرورش جمع آوری و در داخل سرندها ریخته می شود. سرندها به ویژه سرند دوار متناسب با درجه سرند که عمدتا 4 میلیمتری می باشد کودها را سرند نموده و کرم ها از انتهای دستگاه خارج می شوند. با این روش هم کود به نمره دلخواه سرند گردیده و آماده بسته بندی می باشد و هم کرم ها جدا گردیده اند. دستگاه های سرند مختلفی در بازار به لحاظ حجم جداسازی و یا سرند کود وجود دارد که تولیدکنندگان می توانند متناسب با ظرفیت تولید خود تهیه نمایند.

معایب و محاسن:

معایب: با این روش به کرم ها در مرحله جداسازی آسیب های فیزیکی جدی وارد می شود به علاوه استرس و ترس ناشی از حرکت و فشار حاصله در داخل دستگاه کرم ها را بی قرار نموده و تا مدتی آمادگی فرار از بستر جدید را خواهند داشت. همچنین در این روش نوزادان و کرم های نابالغ به همراه کود از دستگاه عبور می کنند. عقیم شدن کرم ها نیز از جمله مواردی است که در خصوص این شیوه جداسازی گفته می شود ولی بنده از صحت و سقم آن اطمینان ندارم.

محاسن: سرعت عملیات و فرآیند برداشت بسترها سریع تر از سایر روشها می باشد و عملیات سرند و جداسازی کرم ها همزمان انجام می گیرد

منبع: انجمن ورمی کمپوست

مهندس حسینی مقدم

 


نظرات سایر بازدید کنندگان درباره این مطلب : (نمره 10 از 10 به این مطلب)

  آقای

در تاریخ 1393/05/22

نمره 10  از 10

 

 

لطفاً شما هم نظر خود را درباره این مطلب با دیگران به اشتراک بگذارید.

از اینکه نظرات خود را درباره مطالب سایت با دیگر بازدیدکنندگان به اشتراک می گذارید سپاس گذاریم.

 

         
 

عنوان :

   
         
 

نام و نام خانوادگی :

   
         
 

ایمیل شما

  (ایمیل نمایش داده نخواهد شد)  
         
 

نظر شما درباره این مطلب در سایت :

  این مطلب خوب بود.

اطلاعات خاصی نداشت.

 
         
 

توضیحات شما درباره این مطلب :

  (لطفاً فقط فارسی تایپ کنید. متشکریم)

 
         
     

برای ثبت نظر، عدد 13740 را وارد کنید :

 
         

 

(نظرات شما پس از تایید توسط مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود.)


 

 

 

موضوعات مرتبط با این مطلب :

 

مقالات آموزشی ورمی کمپوست کرم ایزینیا فتیدا


 

 

 

 

 

قابل توجه خریداران ورمی کمپوست

بازار ورمی کمپوست ایران - خرید و فروش ورمی کمپوست - قیمت ورمی کمپوست

 

xxxx

 

 

این مطلب را در فیس بوک به اشتراک بگذارید این مطلب را در گوگل پلاس به اشتراک بگذارید

 

 

 

 

 

اینجا هستید

بانک اطلاعات ورمی کمپوست

مقالات آموزشی ورمی کمپوست

کرم ایزینیا فتیدا

 
   

مشاهده نظرات سایر کاربران درباره این مطلب

   

مطالب مرتبط

کرم های مولد ورمی کمپوست، در چه محیطی بهترین عملکرد را دارند
پروار کردن کرمهای ورمی کمپوست
مصارف مختلف کرم ها
شکل و ترکیب ظاهری کرم
تهیه کرم برای تزریق
درجه حرارت مناسب برای کرم کمپوست
خوراک کرم در ورمی کالچر

مطالب مشابه

آشنایی با کرم EiseniaFoetida
کرم خاکی بهترین غذا برای آبزیان
نکاتی برای افزایش کرم های ورمی کمپوست
روغن ورمی کمپوست
مواد قابل تغذیه توسط کرمها و جدول رفع مشکلات در تولید ورمی‌کمپوست
ورمی کالچر (VermiCulture) چیست؟

جستجو های مشابه

قیمت ورمی کمپوست جستجوی عبارت "قیمت ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
قیمت کود ورمی کمپوست جستجوی عبارت "قیمت کود ورمی کمپوست " در سایت با استفاده از گوگل
قیمت کود کمپوست جستجوی عبارت "قیمت کود کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
تولید کود کمپوست جستجوی عبارت "تولید کود کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
ورمی کمپوست جستجوی عبارت "ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
کمپوست جستجوی عبارت "کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
تولید ورمی کمپوست جستجوی عبارت "تولید ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
قیمت کمپوست جستجوی عبارت "قیمت کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
ورمی جستجوی عبارت "ورمی" در سایت با استفاده از گوگل
قیمت و بازار کود ورمی کمپوست جستجوی عبارت "قیمت و بازار کود ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
قیمت کرم کمپوست جستجوی عبارت "قیمت کرم کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
بازار فروش کمپوست جستجوی عبارت "بازار فروش کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
بهترین کود جستجوی عبارت "بهترین کود" در سایت با استفاده از گوگل
قیمت کرم ورمی کمپوست جستجوی عبارت "قیمت کرم ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
فروش ورمی کمپوست جستجوی عبارت "فروش ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
بازار کمپوست جستجوی عبارت "بازار کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
بازار ورمی جستجوی عبارت "بازار ورمی" در سایت با استفاده از گوگل
پرورش ورمی کمپوست جستجوی عبارت "پرورش ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
روش های تولید ورمی کمپوست جستجوی عبارت "روش های تولید ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
قیمت کمپوست ورمی جستجوی عبارت "قیمت کمپوست ورمی" در سایت با استفاده از گوگل
روش های تولید کود کمپوست جستجوی عبارت "روش های تولید کود کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
روش های تولید کمپوست جستجوی عبارت "روش های تولید کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
کرم ورمی جستجوی عبارت "کرم ورمی" در سایت با استفاده از گوگل
آماده سازی کود جستجوی عبارت " آماده سازی کود" در سایت با استفاده از گوگل
کود شیمیایی جستجوی عبارت " کود شیمیایی" در سایت با استفاده از گوگل
تولید سرند ورمی کمپوست جستجوی عبارت "تولید سرند ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
بستر پشته ای ورمی کمپوست جستجوی عبارت "بستر پشته ای ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
برداشت کود ورمی کمپوست جستجوی عبارت "برداشت کود ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
هوادهی ورمی کمپوست جستجوی عبارت "هوادهی ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل
آماده سازی کود جستجوی عبارت "آماده سازی کود" در سایت با استفاده از گوگل
آماده سازی بستر ورمی کمپوست جستجوی عبارت "آماده سازی بستر ورمی کمپوست" در سایت با استفاده از گوگل

بانک اطلاعات ورمی کمپوست

مقالات آموزشی ورمی کمپوست

تولید ورمی کمپوست

کرم ایزینیا فتیدا

بستر سازی ورمی کمپوست

چای کمپوست

بازاریابی ورمی کمپوست

استفاده از ورمی کمپوست

مقاله های علمی ورمی کمپوست

تولید کنندگان ورمی کمپوست

خریداران ورمی کمپوست

محصولات و کشاورزی ارگانیک

تولید کننده تجهیزات مرتبط

مشاوره و راه اندازی فارم

اخبار ورمی کمپوست

وب سایت های ورمی کمپوست

ماهنامه ها و مجلات ورمی کمپوست

سازمان ها و ارگانهای مرتبط

منابع و مراجع علمی ورمی کمپوست

شرکت های خارجی

منابع و مراجع علمی خارجی

سایر وب سایت های ورمی کمپوست

مراجع کشاورزی ارگانیک

خبرگزاری های مرتبط

سایت های evermi.ir

سایر وب سایت ها

وبلاگ های ورمی کمپوست

رادیو ورمی

بازدید از فارمها تولیدی

ویدئو ورمی

سایر بخش های سایت ورمی کمپوست

عضویت در خبرنامه ورمی کمپوست

عضویت در خبرنامه سایت

جستجوی پیشرفته سایت ورمی کمپوست

جستجوی پیشرفته در سایت

فیدخوانRSS ورمی کمپوست

فیدخوان RSS

فیدخوان ATOM ورمی کمپوست

فیدخوان ATOM
   

جدیدترین نظرات ثبت شده در سایت

1396/06/20 محمد
بسیار علی.محمدبیگی


1396/05/04 ایمان
لطفا اگه کسی از پرونده سیکاصنعت خبرداره بگه که کجا باید مراجعه کنیم من شهرستان هستم نمیدونم الان کجا باید برم


1396/04/31 سارا باقری
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکارانتون من فارغ التحصیل رشته کشاورزی هشتی هستم و علاقه من به یادگیری پرورش کرم و ورمی کمپوست با توجه به گفته های اقای مقیمی برای یادگیری باید به البرز رفت ولی برای کسایی که در راصفهان هستن چه طور امکان استفاده از کلاسها هست اینجور ه کبعیض هستش ضمن اینکه درسته که اقای مقیمی تجربه کردن و خدا این توان رو بهشون داده والبته خودشون هم بر این باور هستن کاش قیمت کلاشا رو جوری میذاشتن که همون خدا راضی باشه اخه بیست ملیون برای کسی که میخواد تازه اموزش ببینه و ببینه چند چنده تو این بازار خیلی زیاده مخصوصا برای خانم ها یا حداقل شرایطی یا تعهدی میذاشتن که مثلا ایشون اموزش میدادن و اون فرد اموزش دیده شش ماه براشون مجانی کار میکرد که معادل کلاسا میشد ولی این که شما گفتین واقعا بی انصافی برای کسی که توان مالی ندارخ ولی استعداد تلاش و پشتکارش و داره موفق و پیروز باشید


1396/04/25 سمیرا مرادی
خوب بود اما کااش اطلاعات دقیق تر و کامل تری داشت


1396/04/15 رامین تشکری
با سلام
لطفا فروشنده ای دراستان فارس معرفی نمایید
ممنون


1396/04/15 رامین تشکری
با سلام
بسیار کارآمد وخوب بود ممنون


1396/02/10 ابراهیم محمدپور
سلام وعرض ادب مطالب خوب بود
کدام کود حیوانی مناسب این کار است؟


1396/02/08 زند
دوستان عزیز من توی کار تجارت هستم به تازگی یک مشتری برای این محصول شما پیدا شده البته خارجی و من می خواستم اگر مایل هستید همکاری صورت بگیره میتونید به من ایمیل بزنید دوستان که در حوزه تولید هستند میتوانند مشتری مستقیم داشته باشند با تشکر از سایت مفیدتون


1396/01/09 فرشید فرهودنیا
سلام
بنده علاقه مند خرید بهترین ورمی کمپوست می باشم و آموزش تولید این محصول می خواهم


1395/12/10 حامد اسماعیلی

بسم تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
بنده تولید کننده در شهر اصفهان هستم با میزان تولید 10 تن در ماه با کیفیت عالی و بدون آلودگی و ناخالصی ( ماسه و شن ) تقضا دارم در صورتی که امکان خرید هست تماس حاصل بفرمایید .
با سپاس فراوان


توصیه های ورمی کمپوست

سفارش تبلیغات در سایت ورمی کمپوست

رادیو ورمی - صدای صنعت ورمی کمپوست ایران

سایر وب سایت های ورمی کمپوست

ورمی کمپوست

 

ورمی کمپوست در پارس سنتر

 

ورمی کمپوست ایران

 

ورمی کمپوست در بلاگفا

 

ورمی کمپوست در یوتیوب

 

ورمی کمپوست در گوگل پلاس

 

ورمی کمپوست در میهن بلاگ

 

ورمی کمپوست در تامبلر

 

ورمی کمپوست در رزبلاگ

 

ورمی کمپوست در پرشین بلاگ

 

ورمی کمپوست در آپارات

 

ورمی کمپوست در ورد پرس

 

ورمی کمپوست درفیس نما

 

ورمی کمپوست در پارسی بلاگ

 

ورمی کمپوست در بلاگ اسکای

 

ورمی کمپوست در VCP

 

ورمی کمپوست درابر بلاگ

 

ورمی کمپوست در کلوب

 

ورمی کمپوست درهم میهن

 

ورمی کمپوست درروم فا

 

ورمی کمپوست در ایران بلاگ

 
  

پیوند های روزانه ورمی کمپوست

رویال کشت - تحویل ورمی کمپوست در سراسر ایرانوب سایت ورمی کمپوست


طراحی وب سایت منظم


توسعه نرم افزار منظم - طراحی وب سایت - ارتقاء Rank و رتبه وب سایت در نتایج موتور های جستجو


توسعه نرم افزار منظم - طراحی وب سایت، تور مجازی، پانوراما


سفارش تبلیغ و معرفی محصولات در ورمی کمپوست


مپکا : مرکع پژوهش های کشاورزی ایران


بازار ورمی کمپوست ایران


ثبت نام در خبرنامه مرجع ورمی کمپوست ایران

   

 

 
 

وب سایت eVermi.ir مرکز اطلاعات ورمی کمپوست، خرید و فروش ورمی کمپوست، قیمت ورمی کمپوست و معرفی محصولات ارگانیک

طراحی وب سایت ورمی کمپوست، سئو، SEO، بهینه سازی برای موتور های جستجو و تبلیغات در این سایت : توسعه نرم افزار منظم www.monazam.ir